המציאות החדשה שנכפתה עלינו בגלל התפשטות נגיף הקורונה בישראל, מכריחה אותנו להיות יצירתיים בכל הקשור בהפעלת הילדים. בתי הספר והגנים סגורים בעקבות הנחיות משרד הבריאות, והורים רבים מוצאים את עצמם עם הילדים בבית שעות ארוכות. ואין צל של ספק שמדובר בתקופה מאתגרת: לצד חוסר הוודאות על משך ההגבלות בתקופה הקרובה וחג פסח שעוד רגע דופק בדלת, יש צורך לספק תעסוקה לילדים במשך שעות ארוכות. לא רק זה, התעסוקה צריכה להיות בחלל הבית ובתוך ארבע קירות – מבלי היכולת ללכת לפארקים, לים או לגני שעשועים בניגוד לחופשות אחרות. האיסור על התקהלויות גם הוא מקשה על כל העניין כאשר אנחנו לא יכולים להזמין חברים ולארח אורחים או משפחה. כל אלה מביאים אותנו לסיטואציה שמעולם לא נתקלנו בה המחייבת אותנו להיות יצירתיים ולחשוב על פתרונות אחרים שיעזרו לנו להעביר את התקופה הזאת בכיף עד כמה שניתן.

כדי שלא תשברו את הראש בחיפוש אחר רעיונות למה לעשות עם הילדים, ריכזנו עבורכם רשימה של דברים שתוכלו לעשות יחד עם הילדים בשביל להעביר את התקופה אפילו בכיף. 

תבשלו עם הילדים

הורים תמיד רוצים זמן איכות עם הילדים שלהם, אבל בשגרה האמיתית, אנחנו לא תמיד מוצאים את הזמן המתאים לכך. בין כל העבודה, הבישולים, הניקיונות והחיים עצמם,  זמן האיכות עם הילדים שלנו תמיד מתפספס איכשהו. בתקופה זאת, לא רק שיש לנו אפשרות להנות מזמן איכות עם הילדים, יש לנו גם זמן בשפע. אפשר להפוך את הבישול לחוויה מעשירה וכיפית גם להורים וגם לילדים. גם אם הילדים שלכם לא חולמים להיות שפים מצליחים, תופתעו לגלות עד כמה הם ייהנו להכין איתכם פסטות, תבשילים, מאפים וכל דבר שהם יהיו חלק ממנו וירגישו משמעותיים. נכון שצריך לנהוג בזהירות רבה כאשר הילדים נכנסים למטבח, אבל בעזרת תכנון נכון, החוויה תהפוך להיות מלמדת ותיחקק בזיכרונם כחוויה טובה ומעצימה. בנוסף, יש ילדים שמסרבים לטעום טעמים מסוימים או מאכלים מסוימים אבל כשהם רואים את תהליך ההכנה שלהם, הפתיחות שלהם לנסות את המאכלים הללו הרבה יותר גדולה.

אז מה מכינים? לא צריך לנסות את המתכונים הכי קשים או הכי מורכבים אלא כדאי להתחיל עם מתכונים קלים. המלצה נוספת היא אפילו להתחיל עם המאכל האהוב על הילד, זה יגרום לו להיות אפילו יותר מעוניין בתהליך ההכנה מכל מתכון אחר. מתכונים שילדים אוהבים במיוחד הם המתכונים לפיצה, פסטה ברוטב עגבניות, מתכון לעוגיות שוקולד ציפס ומתכון לפשטידת תירס כמובן. 

הגיע הזמן לסדר את הבית

פסח בפתח והשנה קיבלנו זמן ארוך מהרגיל בשביל לעשות סדר פסח מקיף, אז כדאי לנצל אותו! כמה פעמים אמרתם שהילדים צריכים לקחת חלק בעבודות הבית? לעזור בניקיונות ולסדר את חדר הצעצועים שעוד מבולגן מחופשת חנוכה? תוכלו למיין את הצעצועים בשיתוף עם הילדים, לתרום או להעביר הלאה משחקים שכבר לא רלוונטיים לילדים. אנחנו די בטוחים שהילדים לא יצהלו משמחה כאשר תציעו להם לסדר את ארון הצעצועים, אך זו עשויה להיות התעסקות שיכולה "לשרוף" להם לא מעט שעות. במהלך החוויה הזאת הם ילמדו לקחת חלק בעבודות הבית, תרומה ונתינה לאחר, עבודה בשיתוף פעולה ובעיקר בגרות – לוותר על צעצועים שהם אינם רוצים עוד. 

שחקו במשחקי קופסה

בטוח שיש לכם לפחות משחק קופסה אחד (אם לא הרבה יותר) שיושב לכם על המדף ומעולם לא מצאתם את הזמן ללמוד איך לשחק בו או לשחק בו יחד עם כל בני המשפחה. אז הנה עכשיו יש לכם את הזמן הזה ובשפע! במשחקי קופסה יש הרבה דברים חשובים שילדים צריכים ללמוד, בין אם זה להבין את חוקי המשחק ולשחק לפיהם, בין אם זה לנצח או להפסיד בכבוד, לחכות בסבלנות לתור שלהם ושיעורים נוספים שחשוב שהם ידעו. בנוסף, יש משהו מאד מגבש במשחקי קופסה יחד עם הילדים וזה יכול להיות זמן מעולה לבדוק משחקים שעוד לא ניסיתם.