לפי אמונתם של מי שאוכלים לפי תזונת הפליאו, האדם המודרני לא "בנוי" לתזונה שרובנו מכירים אלא לזו של ראשוני בני האדם. האדם הקדמון חי בחברות של ציידים-לקטים, שניזונו עד כמה שידוע לנו, מבעלי חיים וממזונות לא מעובדים מן הצומח.

בלי בצק, הרבה בשר

הפליאו (התקופה הפליאוליתית היא תקופת האבן) מבוססים על ניחושים והערכות. לפי עקרונות הדיאטה, מותר לאכול מזונות לא מעובדים מן החי: סוגים שונים של בשר, דגים, ביצים, חמאה וחלב, ומזונות לא מעובדים מן הצומח, כמו: שמן צמחי, אבוקדו, ירקות, פירות, אגוזים וזרעים שונים, עשבי תיבול ותבלינים.
הדיאטה אוסרת לאכול מזון מעובד ותוספים, כמו: חומרי טעם וריח, חומרים משמרים, ממתיקים מלאכותיים, בשרים מעובדים, מוצרי חלב מעובדים, בצקים, לחמים או מאפים וכמובן סוכר מזוקק. מבחינה תזונתית מדובר על דיאטה דלה בפחמימות ועשירה בחלבונים.ממה להיזהר?

מיליונים ברחבי העולם חיים לפי התזונה הזו, אבל בדרכם. לאורך השנים נפוצו פרשנויות שונות ודרגות הקפדה שונות בין מי שבחרו לאמץ אותה. הקפדנים יותר צריכים לזכור שתזונת הפליאו אינה כוללת את כל אבות המזון – ולשים לב שלאורך זמן לא נגרמים חוסרים תזונתיים.
מתנגדי הפליאו טוענים שגם אם הדיאטה אכן התאימה לאדם הקדמון, הרי שהעולם השתנה דרמטית מאז ואיתו גם אנחנו, בני האדם. קשה לחשוב שכל מה שהיה טוב לאדם הקדמון יהיה טוב עבורנו בהכרח גם היום.
אם החלטתם להתנסות בפליאו, כדאי לקחת לא להיות קיצוניים ולנסות להתאים את התזונה אליכם ואלך אורח החיים שלכם. רק כך תוכלו להחזיק בה לאורך זמן ולוודא שאתם לא פוגעים לעצמכם בבריאות.