התפשטות נגיף הקורונה בארץ ובעלם אילצה את משרד הבריאות להנחות על סגירת בתי הספר והגנים, סגירת מקומות הבילוי והקניונים ועידוד עבודה מהבית לפרק זמן לא ידוע. כך, מבלי שתיכננו קיבלנו מעין חופש גדול נוסף, שלא ברור מתי יגמר ומאלץ אותנו לבלות שעות ארוכות בבית. בשונה מחופשה אמיתית, בה אפשר לטייל בארץ, לטוס לחו"ל או אפילו סתם ללכת לים – המציאה החדשה לא מאפשרת לנו את זה. עם הילדים הקטנים, על אף הקושי, יש מגוון רחב של דברים שאפשר לעשות בכדי להעסיק אותם, החל מיצירות, משחקי קופסה ועד סדרות וסרטים. אבל מה לגבי מתבגרים? כל מי שיש לו מתבגרים בבית יודע שבני הנוער מעבירים את רוב הזמן בשינה, משחקי מחשב, גלישה בטלפון, טלוויזיה, טאבלט או כל מסך בצורה אחרת. בתור הורים, היינו שמחים לשלב גם פעילויות שלא כוללות מסכים, שנותנות ערך ומעשירות את ילדינו גם מהבית. כדי שלא תצטרכו לשבור את הראש בחיפוש אחר פעילויות כאלה, ותוכלו להפסיק את הריבים המתמשכים איתם –ריכזנו עבורכם מספר פעילויות במיוחד עבור המתבגרים בתקופה הקרובה. 

בישול משפחתי

בישול ארוחה עם המתבגרים היא דרך מצוינת לגיבוש משפחתי איכותי. לא מדובר רק בהכנה של האוכל עצמו, אלא גם בהתנסות חווייתית עבור המתבגרים הכוללת למידה, עשייה והרבה רגעי משפחה כיפיים. תוכלו להכין איתם מתכונים קלים ופשוטים כמו: סלמון בתנור, לזניה, פסטה רוזה, פיצה ועוד.

מלבד החוויה המשפחתית, בישול משותף גם מעודד שיח על תזונה ובריאות, נושאים חשובים שכדאי שהמתבגרים שלכם יכירו אם הם לא מכירים עד כה. בנוסף, תוכלו להפוך את החוויה למאתגרת ומעצימה עוד יותר עבור הילדים שלכם במידה ותתנו להם את האתגר להכין את הארוחה לבדם. בשונה מילדים, אצל בני נוער יש את הרצון להיענות לאתגרים, להוכיח את עצמם, להראות עצמאות ובישול במטבח היא דרך מצוינת לתת להם את הבמה. תנו להם להוביל את הכנת הארוחה החל מסידור חומרי הגלם, בישול, עריכת השולחן, הגשת האוכל וכמובן סידור וניקיון השולחן והמטבח בסוף הארוחה. כך, הם לק יקבלו רק שיעור בביצוע משימות מא' עד ת', הם גם יעריכו יותר את העבודה הקשה שלכם ביום-יום שלפעמים אולי נראית מובנת מאליה. וחשוב מהכל – הם לא היחידים שייהנו מפעילות זאת, גם אתם תוכלו להנות מקצת שקט במטבח וארוחה טעימה שמישהו אחר הכין במיוחד עבורכם.  

פרויקטים ביתיים

השהייה הארוכה בבית, נותנת לכם הזדמנות אמיתית להוציא לפועל פרויקטים שתמיד דחיתם. עצם העובדה שגם הילדים נצורים איתכם בבית רק מהווה נקודת בונוס: כעת הם יכולים לתת יד ולעזור באותם פרויקטים. אם תמיד רציתם לסדר את הארון ההוא, לצבוע את החדר, לסדר את הגינה, למיין את ארון הבגדים או כל פרויקט אחר – זה בדיוק הזמן! כאמור, בני נוער אוהבים אתגרים בגלל הרצון הגדול שלהם להוכיח שהם מספיק גדולים ואחראיים להוביל משימות ופרוייקטים מא' עד ת'. לכן גם אם בהתחלה הם יעדיפו להיזרק על הספה או לשחק במשחקי מחשב מאשר לסדר את הארון, אחרי מעט זמן אנחנו בטוחים שהם יהיו פתוחים לאתגרים חדשים. אין לנו ספק שבסיום הפרויקט הם ירגישו סיפוק עצום, ואתם תרגישו שנתתם להם להתנסות במשימות שונות הנותנות להם ערך אמיתי לחיים וכלים להתמודדות. 

עודדו יזמות

גיל הנעורים זה בדיוק הזמן לעודד בקרב מתבגרים את חוש היזמות וללמד אותם שיעורים פיננסים חשובים שיעזרו להם בעתיד. אם הם יודעים להכין משהו מסוים או טובים בתחום כלשהו כמו ציור, נגרות, תפירה וכו' – למה שלא תעזרו להם לנצל את הכישרון שלהם ותלמדו אותם לייצר מזה הכנסה? השיעורים שהם יפיקו מכך על ערך העבודה והשכר שמקבלים תמורתו, על עצמאות, על הצלחה ואפילו גם על כישלון, הם שיעורים חשובים לחיים שבגיל הזה הם לא יקבלו מבית הספר. הם יכולים לפרסם את היצירות שלהם באינטרנט וברשתות החברתיות, להתנסות במכירה או שיווק של עצמם או של המוצרים וילמדו המון תוך כדי התהליך עצמו. חינוך פיננסי זה תחום שכדאי להנחיל במתבגרים כבר בשלב זה והעובדה שיש זמן בשפע, היא הזדמנות נהדרת.