הנה כמה טיפים שבסופם תוכלו לחפש מתכונים לשבועות, ולהכין אותם כמו שפים מקצועיים: השתמשו בחומרי גלם איכותיים, וודאו את טריות החומרים, השתמשו בשיטת המדידה הנכונה, דאגו לבישול בטמפרטורה נכונה, הקפידו על כמויות מדויקות ושמרו על מטבח נקי ומסודר. 

חומרי גלם איכותיים וטריים

חומרי גלם אפשר למצוא ברשתות השיווק וגם במעדניות קטנות. באופן כללי חשוב לזכור שלא כל מה שיקר יותר הוא בהכרח טוב ואיכותי יותר. חשוב לקנות חומרי גלם שאוהבים (נסיון קודם עם חומר גלם מסוים, או טעימה שלו בעבר, יכולה לעזור מאוד בבחירה של מוצר אחד מתוך מבחר של מוצרים דומים).

אך באותה נשימה יש לזכור, שאם רוצים להשתמש בחומרי גלם מחנויות בוטיק או חנויות שמתמחות בתחומים מסוימים, עלותם עשויה להיות יקרה יותר מהרגיל. לדוגמה, גבינות מצוינות ניתן למצוא ברשתות השיווק השונות, אך ישנן גבינות אשר אותן ניתן למצוא אך ורק בחנויות גבינה ייעודיות ומחירן יהיה בהתאם. הדבר תקף גם לגבי חומרי גלם יבשים. אם ישנם מוצרים שאינכם מכירים משום שמעולם לא עבדתם איתם, הסתמכו על מותגים איכותיים אשר הרוויחו את המוניטין שלהם בצדק.

כשקונים פירות וירקות הטריות חשובה אפילו יותר. כנ"ל לגבי שימוש בעשבי תבלין טריים העדיפים לבישול במקום תבלינים יבשים (אם המתכון מאפשר זאת כמובן).

מתכון מדויק

מי מאיתנו שאינו שף מקצועי והבישול אינו טבע שני לו, אך בכל זאת רוצה ומעוניין לבשל מאכלים חדשים, ולהתנסות בטכניקות חדשות, חשוב שיקפיד לעקוב אחרי המתכון ולא יקצר תהליכים או "יעגל" פינות.

כמעט לכל מאכל שנרצה להכין, נוכל למצוא מתכון קליל ופשוט הכולל מעט מרכיבים, ומתכון מורכב ומסובך הכולל עשרות מוצרים, וטכניקות בישול רבות ומיוחדות. אם נרצה להצליח במתכון חדש בפעם הראשונה שננסה אותו, כדאי לבחור את המתכון הפשוט יותר. כך, הסיכויים להצלחה יהיו גדולים יותר. בפעמים הבאות ניתן להשתפר ולהשתכלל, ולהכין בכל פעם מנה מוצלחת מקודמתה.

יש מתכונים שניתן למצוא עם סרטון הדרכה לצידם. סרטון כזה עוזר להבין את השלבים השונים, ומפשט את מלאכת הבישול עד מאד. כך אפשר להרגיש כאילו יש לנו עוזר צמוד, שמלווה כל מהלך שלנו, ומשגיח שלא תהיינה טעויות בבישול.

כשעוקבים אחרי מתכון חשוב לדייק בכמויות הרשומות, למדוד לפי הרשום ולא להחליף מוצר אחד באחר, אלא אם נרשם שניתן לעשות זאת. חשוב להשתמש בכלי המדידה המיועדים לכך, כמו כוסות מדידה או כפיות מדידה אשר יתנו לנו תמיד את אותה הכמות המדודה לפי המתכון שאנו מכינים.

חום וקור

כשמבשלים וכשאופים, חשוב להקפיד על הטמפרטורה המדוייקת הרשומה בהוראות. אומנם כל תנור וכל כיריים שונים מעט מאחד לשני, אך תמיד כדאי להתחיל מהטמפרטורה המומלצת הרשומה. כמובן שאם ידוע מראש על תנור חם במיוחד, ניתן לשנות את המעלות בהתאם. רצוי להתחיל עם שינוי קטן, ומשם לעלות או לרדת בהדרגה במידה שנראה כי התבשיל או המאפה אינם מתקדמים כראוי.

סדר וניקיון

אנחנו אוהבים לשמור על הבית מסודר, שולחן עבודה נוח ונעים לעין, חדר ילדים מסודר שנוכל להיכנס אליו וכך גם לגבי המטבח. אם נשמור על משטח עבודה נקי ומסודר, נוכל לעבוד בקלות רבה יותר. החומרים שאיתם אנו צריכים לעבוד יהיו זמינים לנו, ולא "נשכח" להכניס מרכיב כזה או אחר לבישול או לאפייה. כמובן שהמזון שנבשל יהיה נקי וסטרילי כפי שהוא צריך להיות וגם יקל עלינו את הבישול.

בנוסף, כדאי להכניס למדיח או לפנות כלים לכיור שסיימנו את השימוש בהם. כך יתפנה לנו משטח העבודה, ויהיה לנו מרחב נוח יותר לעבודה.

התמדה זה שם המשחק

חשוב לדעת שגם אם המנה לא יצאה בדיוק כמו בתמונה או בטלוויזיה, זה לא בהכרח מעיד על טעמה. לעיתים, מנה שנראית פחות מושכת לעין, תהיה עדיין חגיגה לבלוטות הטעם.

ככל שנאפה, נבשל, נתעקש, ננסה, נשתפר ונתפתח נוכל להגיע רחוק יותר, ולבשל מאכלים מורכבים המצריכים מיומנויות שלא היו לנו בתחילת הדרך.

לסיכום, המטבח הוא מקום חם וביתי, הממלא את הבית בריחות הבישול והאפייה המגרים לנו את כל החושים. כשאנו אוכלים אנחנו נמשכים אל המראה, מסתקרנים מהריח ומתאהבים בטעם. כדאי תמיד להיכנס למטבח מתוך כוונה ליהנות, ולאהוב את התהליך לא פחות מהתוצאה. תמיד יש מקום ללמוד מתכונים חדשים וטכניקות מעניינות, להכיר מוצרי מזון שלא "פגשנו" קודם, ולקבל בכל פעם מחדש תוצאות נפלאות ומספקות, שעשינו הכל לבד במטבח הביתי שלנו.