שכבת העוגה העליונה שרופה

לא פעם קורה שהעוגה שהכנסתם לתנור אפייה נראית מוכנה בחלקה העליון אך רוטטת ולא אפויה מבפנים. אתם תוהים מה לעשות, כיצד להמשיך והאם המצב אבוד והעוגה נכשלה. הבשורות הטובות הן שיש דרך לתקן את הבעיה ואין צורך להתייאש. לפעמים פיזור החום בתנור אינו על אף שכיוונתם את הטמפרטורה והזמן לפי ההוראות. אם הכנסתם לתנור עוגת שוקולד ואחרי זמן קצר חלקה העליון נראה שרוף, שימו עליה רדיד אלומיניום באופן שלא ייגע בעוגה עצמה, והנמיכו מעט את חום התנור. כך האלומיניום ישמור שהחום הישיר לא יגיע לשכבה העליונה של העוגה, אך חום התנור ימשיך לאפות אותה מבפנים. לאחר שהוצאתם את העוגה מהתנור והיא התקררה לחלוטין, תוכלו לחתוך את חלקה העליון השרוף ולצפותה בציפוי לבחירתכם.

השוקולד המומס נשרף בתחתית

המסת שוקולד היא פעולה שגרתית בהכנת עוגות רבות, והיא נעשית בכמה דרכים: במיקרוגל, בסיר קטן על האש או בשיטת בן מארי – המסה מעל אדי מים רותחים. השוקולד הוא חומר הרגיש לחום ישיר, אם אתם ממיסים אותו בסיר קטן מעל האש חשוב מאד לערבב אותו מדי פעם כדי שהשכבה התחתונה לא תישרף. בעקרון ההמסה בבן מארי היא הבטוחה מכולן שכן קל יותר לשלוט בטמפרטורה של החום. כל זמן שיש מים השוקולד לא ישרף, אך יש להשגיח ולערבבו מדי פעם. כאן צריך להיזהר שלא יגעו מים בשוקולד המומס כדי למנוע התקשות של השוקולד.

גם חימום במיקרוגל מצריך מעקב ובקרה בפרט בעבודה עם שוקולד לבן. שוקולד לבן אינו נמס כמו החום, ובחימומו יש לשים לעשות זאת בפולסים קצרים ולהוסיף לשוקולד מעט שמן לפני ההמסה כדי שלא ישרף. בעקרון שוקולד שנשרף אינו ניתן להצלה. מה שכן ניתן להציל זה את שכבת השוקולד העליונה שלא נפגעה, ולהוסיף לה שוקולד נוסף כדי להגיע למסה הרצויה.

העוגה נראית יבשה

הכנתם עוגת מיץ תפוזים, עוגת וניל בחושה או עוגת שוקולד אך היא יצאה יבשה. יכול להיות שזמן האפייה היה ארוך מדי או שחום התנור היה גבוה מדי. אין צורך לדאוג יש מה לעשות ואיך לתקן את המצב. הכינו סירופ ממים רותחים וסוכר, למשל חצי כוס סוכר וחצי כוס מים. ערבבו עד להמסת הסוכר, וכשהעוגה יוצאת מהתנור ועדיין חמה זלפו מהסירופ על חלקה העליון של העוגה. מומלץ לחורר את פני העוגה באמצעות קיסם או שיפוד, כך הסירופ יחדור טוב יותר לתוך העוגה וירטיב אותה מעט. הנוזלים ייספגו בעוגה החמה והיא תהיה נימוחה ולחה.

העוגה שוקעת במרכזה

תופעה נפוצה ומאוד מתסכלת. הכנתם עוגה חלקה ויפה, לפחות כך הכנסתם אותה לתנור, ואחרי שהיא יצאה מהתנור חלקה המרכזי קרס פנימה. הסיבה לכך היא בדרך כלל אפייה לא מספיקה, גם אם אפיתם אותה לפי ההוראות. החלק הפנימי של העוגה נותר נוזלי יותר מהחלק החיצוני ונוצר שקע במרכז העוגה. אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה אם העוגה אפויה היטב מלבד החלק המרכזי, היא להסיר את העיגול המרכזי הרטוב ולהשאיר את העוגה כאילו נאפתה בתבנית קוגלהוף. ניתן לעשות זאת בחיתוך בסכין או על ידי הכנסת "רינג" בגודל הרצוי.

בצק פריך שמתפרק

לא פעם אנו מכינים בצק לעוגיות, לפאי או לרולדה, אך כשאנחנו רוצים לרדד אותו כדי להתחיל בעשייה, הוא מתפרק ומתפורר ולא ניתן לעבוד איתו. הסיבה להתפוררות יכולה להיות יובש כתוצאה מחוסר בנוזלים או שהחמאה שהכנסנו במהלך הכנת הבצק אינה קרה מספיק. כדי לתקן את הבצק להמשך העבודה ניתן להוסיף מעט מים קרים וללוש מעט. רדדו את הבצק לגוש פחוס, עטפו בניילון נצמד והכניסו למקרר לשעה. לאחר מכן הבצק יהיה נוח יותר לרידוד ולא יתפורר.