הוציאו את המרכיבים מראש

כשמכינים עוגת גבינה אפויה, רצוי להימנע מעיבוד יתר של הבלילה משום שכך מרקם העוגה הופך לדחוס מאוד. לכן, כדאי להוציא את המרכיבים של העוגה זמן קצר לפני תחילת ההכנה. כך יהיה קל יותר לעבוד עם המצרכים ונדרש פחות זמן לאחד אותם יחד לכדי בלילה אחידה.

שימו לב: אם יש צורך להפריד בין החלמונים לחלבונים של הביצים במתכון, יש לעשות זאת כאשר הן קרות. 

כיצד למנוע נפילה של העוגה?

אם כבר יצא לכם בעבר להכין עוגת גבינה אפויה  קרה, אתם ודאי יודעים שיש לעוגות מסוג זה נטייה ליפול ולאבד נפח. יש מספר דרכים להקטין באופן משמעותי את הסיכוי שזה יקרה. עוגות גבינה הן עוגות לחות משום שהן מכילות הרבה נוזלים ואוויר. כשאופים את העוגה המים הופכים לאדים שגורמים להתרוממות העוגה. אך אם העוגה מתחממת במהירות גבוהה מדי האדים עלולים לגרום לשבירה של העוגה וכך האוויר בורח והעוגה צונחת.

כדי להימנע מהנפילה האימתנית יש להתחיל את האפייה במכת חום שתגרום לחלק העליון של העוגה להתייצב במהירות. לאחר מכן מעבירים את התנור לחום נמוך שיבטיח שלא תיווצר כמות גדולה של אדים אשר יפעילו לחץ בתוך העוגה.

עוד דרך למנוע צניחה של העוגה היא להשתמש בגבינות בעלות אחוזי שומן גבוהים שיסייעו בייצוב המרקם של העוגה. 

הקפידו על יצירת סביבה לחה

מדובר בטריק מוכר למומחי אפייה, אך לאופים הביתיים שביניכם יתכן והטיפ הבא יהיה חידוש מפתיע. כדי להבטיח שהעוגה תישאר נימוחה ורכה יש להכניס בזמן האפייה תבנית עם מים מתחת לעוגה. האדים שיתפשטו בתנור יהפכו את סביבת העוגה לסאונה לחה שתשמור על הנוזלים בכל עת.

כמו כן האדים תורמים למניעה של עליית הטמפרטורה בסביבת שולי העוגה וכך נוצרת אפייה אחידה של העוגה על כל צדדיה גם ברמת הצבע וגם ברמת המרקם. 

עוגת גבינה קרמית? ערבבו את החומרים במיקסר

בשונה מעוגת הגבינה האפויה, עוגה קרה על בסיס קרם דורשת דווקא עבודה עם חומרים קרים. כשמערבבים את החומרים הקרים במיקסר, המרקם של העוגה נשאר יציב וחומרי הגלם לא מתפרקים. בעוגה מבוססת על קרם אין חומרים יבשים כמו קמח או קורנפלור שמחזקים את מרקמה ולכן ערבוב במיקס יהפוך את העבודה למהירה ויעילה יותר. 

קירור, אחסון והגשה- כל הכללים לשמירה על העוגה

עוגת גבינה אפויה היא עוגה עדינה מכפי שהיא נראית. בגלל זה יש חשיבות מכרעת להתנהלות איתה גם לאחר סיום האפייה. ראשית בסיום האפייה פתחו מעט את דלת התנור ואל תוציאו את העוגה במשך זמן מה. כך העוגה תתקרר בהדרגה והסיכוי שהיא תיפול או תישבר יפחת באופן משמעותי.

לאחר הצינון בתוך התנור, מעבירים את העוגה לצינון על רשת מחוץ לתנור. בשלב הזה אפשר לעבור עם סכין לאורך שולי התבנית כדי לשחרר מעט את העוגה. אך אל תוציאו אותה עדיין מהתבנית כדי שהעוגה לא תתמוטט. הניחו לעוגה להצטנן כמה שצריך עד שתגיע לטמפרטורת החדר.

אם אתם לא מגישים את העוגה ישר או שנשארו לכם שאריות שאתם רוצים לשמור, מומלץ לאחסן את העוגה במקרר ולא במקפיא. קירור איטי יגרום לעוגה להתייצב כמו שצריך, וכך יהיה קל יותר לחלץ אותה מתוך התבנית. כשמגיע רגע הגשת העוגה, הוציאו אותה כרבע שעה לפני ההגשה כך שהעוגה תגיע לטמפרטורה מושלמת.

 

טיפים קטנים נוספים

פרוסות ישרות - כדי לוודא שתצליחו לחתוך פרוסות עוגה ישרות, יש לטבול את סכין החיתוך במים רותחים לפני כל פרוסה. כך תמנעו הידבקות של העוגה לסכין. 

חשיבות מרקם העוגה - וודאו שבלילת העוגה חלקה לגמרי לפני העברתה לתבנית האפייה. יש לפרק לחלוטין גושים של קמח, חמאה או גבינה כדי לקבל אפייה אחידה. 

הימנעות מסדקים בעוגה - אם אתם ממש רוצים להימנע מסדקים, ניתן להוסיף מעט קורנפלור לבלילה לעזרה נוספת בייצובה.