קצת על דיאטות ועל מיצים

למי שאינם נוהגים לאכול פירות וירקות, המיצים יכולים להוות תוספת חשובה. הם בריאים, טעימים (לאחר שמתרגלים לטעם) ומוסיפים להרגשה הטובה. מיצים טבעיים אפשר להכין בדרכים שונות. למי שמעוניין בניקוי מערכת העיכול, תתאים מסחטת מיץ שמאפשרת להפריד את הסיבים התזונתיים מהרכיבים הבריאותיים של תערובת המיץ. אפשר, כמובן, לסחוט רק סוג אחד של פרי או של ירק, אבל שילוב של מרכיבים שונים מאפשר לרכז כמה שיותר ויטמינים ומינרלים. אפשר לשנות את הרכיבים לפי הצורך והטעם האישי וליצור מגוון טעמי בריאות.

מיצים המכילים ירקות, פירות ועשבים טבעיים מוסיפים לתחושה הטובה ולבריאות הכללית. לא מומלץ לבצע דיאטת מיצים ממושכת באופן עצמאי. יש להביא בחשבון שפירות מכילים סוכר (וגם יותר קלוריות). ירקות ופירות מסוימים מכילים אשלגן או חומרים מעוררי כליות, ועל חלק מהאנשים להשתמש בהם בכמויות קטנות. סוגי הירקות, הפירות והעשבים קובעים את טעמה של התערובת. למי שאינם מורגלים בשתיית מיצי בריאות מומלץ לנסות להתרגל באופן הדרגתי, לסחוט מיצים המורכבים מטעמים מוכרים יותר, כגון גזר או תפוח, ולהוסיף תרד, מלפפון, סלק או כרוב אדום. אפשר לגוון את הטעם עם לימון או עם ג'ינג'ר ואפילו עם דבש (מכיל סוכר).

כיצד להכין מיץ בריאות

מומלץ לשתות את המיץ על קיבה ריקה. הכנה עם מסחטת מיץ מאפשרת יצירת מרקם חלק ללא צורך בהוספת מים. כדאי להתחיל בתערובות קלילות הכוללות פירות וירקות מוכרים יותר, להוסיף להן עלים בטעמים עדינים או חריפים, ירקות שורש ותבלינים טבעיים. אפשר להכין קוקטיילים של בריאות בהתאם למרכיבים: לשיפור הבריאות – מיץ ויטמין C עם תפוח ותרד, למערכת העיכול יתאימו מלפפון, מלון ועשב חיטה.

מתכונים לדיאטת מיצים:
  1. מיץ ויטמין C קליל: תפוח עץ, לימון וסלרי. תפוחי עץ מכילים ויטמין C ופקטין המסייע בעיכול, הלימון מוסיף טעם וויטמין C, לסלרי טעם מעט מלוח, הוא מכיל אשלגן ומהווה גם מקור למינרלים ולוויטמינים. אפשר להוסיף עשב חיטה או תרד, ליצירת קוקטייל בריאות עשיר.
  2. תערובת בריאות מתוקה: ירקות שורש כגון סלק (ברזל) או גזר (בטא קרוטן), כרוב סגול, תרד ומלפפון עם קליפה לניקוי הגוף. חשוב להשתמש במסחטת מיץ מקצועית הסוחטת גם את הירקות הקשים. 
  3. מיץ ירוק: תפוח עץ ירוק, תרד, פטרוזיליה או קייל, סלרי, עשב חיטה או שעורה. מיץ עשיר בוויטמינים ובכלורופיל אך בטעם כבד במקצת – ליצירת קלילות אפשר להוסיף לימון.