מה תצטרכו לבשל מראש?

החלק הקל ביותר להכנה הוא סלט הירקות, שנרצה להגיש טרי ולכן נכין אותו רק כאשר שאר המרכיבים יצאו מהתנור.

נעבור לחציל. חתכו את החצילים לאורך, לפרוסות ארוכות ורחבות. נסדר את הפרוסות בתוך מגש מכוסה בנייר אפייה. הפרידו את הפרוסות מעט זו מזו. לאחר מכן, מומלץ לתבל את החציל מעט כדי להעניק לו את הטעם המיוחד והצבע. הוסיפו לו מעט שמן זית פלפל ומלח. למטבח הדרוזי יש סוד קטן, שמוסיף לחציל טעם מיוחד וגוון קרמלי: פזרו כפית של סוכר מעל החציל.

כעת, מגיע תורם של תפוחי האדמה. חתכו את תפוח האדמה לפרוסות עבות. שימו לב שהקליפה העדינה של תפוחי האדמה צריכה להישאר סביב כל פרוסה, כדי שיהיה קל לחתוך את תפוחי האדמה לקוביות. נתבל מעט את תפוחי האדמה בשמן ומלח ולאחר מכן נסדר אותם בשכבה אחת אחידה עם מרחק של סנטימטר זה מזה ומפרוסות החציל.

הכניסו את התבנית לתנור ואפו בחום גבוה של 180 מעלות עד שהם מתחילים להזהיב. חשוב לא לכסות את הירקות בנייר אלומיניום כדי שהאפייה תייבש אותם, והנוזלים שיוצאים מהחציל לא יקרעו את הפיתה בזמן ההגשה או האכילה.

בזמן שהחצילים ותפוחי האדמה מתחממים בתנור, אתם יכולים להניח מספר ביצים בסיר קטן ולבשלן למשך חצי שעה לערך. הביצים חייבות להיות קשות מאד כדי שיהיה אפשר לחתוך אותן ללא קושי. הכינו לפחות ביצה אחת לכל מנה. לאחר שהביצים בושלו, שפכו בעדינות את המים הרותחים לכיור והתחילו למלא את הסיר במים קרים עד שהביצים מתקררות וניתן לקלף את קליפתן בקלות.

כעת, אתם מוכנים לחתוך סלט ירקות מרענן עשוי מעגבניות, מלפפונים, מעט בצל, שמן זית, לימון ומלח. מומלץ להוסיף גם מעט פטרוזיליה לחיזוק הטעם.  כשהכל מוכן ויצא מתנור אנחנו מוכנים לגשת למלאכת הרכבת הסביח.

סביח המוכן מראש בפיתה

הגרסה הקלילה ביותר של הסביח היא בתוך פיתה קטנה המתאימה גם לארוחת צוהריים בעבודה או ארוחת בוקר מושקעת. אפשר לחמם את הפיתות מעט בתנור לפני ההכנה, כדי להעניק להם את הניחוח של פיתות שנאפו זה עתה. שלבו בתוך הפיתה שורה של חצילים, מעט תפוחי אדמה והוסיפו את הביצים. את הסלט רצוי לשמור בקערה נפרדת ולשלב בפיתה רק לפני ההגשה. הוסיפו מעט סלט טחינה והמנה מוכנה.

רול בתוך לאפה

כולם רעבים? הכינו להם את הסביח בתוך לאפה. כאשר מכינים רול סביח בלאפה חשוב ליצור שכבה ראשונית של טחינה כבר בהתחלה, שתפריד בין הבצק למרכיבים החמים. העזרו בכפית ומרחו את הטחינה. לאחר מכן סדרו שורה של חצילים ותפוחי אדמה. אז, הוסיפו מעט ביצים קשות חתוכות. חשוב להשאיר חלק מהלאפה ריק כדי שתוכלו לגלגלה בקלות. בלאפה, נוסיף את הסלט – המנה מוכנה. 

סביח בהתאמה אישית

את הסביח אפשר להכין גם בצורה של בופה, שבה כל אחד מבני הבית מרכיב בעצמו את המנה. סדרו צלחות נפרדות לתפוחי האדמה, לחצילים, ולביצים הקשות החתוכות. חשוב לתבל את הביצים מעט עם מלח ופלפל. הכינו את קערת הסלט לצד המרכיבים ופרסו פיתות ולאפות שחוממו מראש.

רוצים לתת לכל אחד ליצור לעצמו מנה אישית? תוכלו להפריד את הבצל והפטרוזיליה מהסלט, להגיש את העגבניות והמלפפונים בצלחות נפרדות, חתוכים לפרוסות ולהוסיף קערות עם רטבים נפרדים כמו: טחינה, עמבה, חומוס וסחוג.

לאוהבי חריף

ייתכן וכל אחד מבני המשפחה ניחן בחיבה אחרת לטעם החריף. חלקנו מסוגלים לאכול פלפל ירוק חריף ללא כל קושי, ואחרים עשויים להיות רגישים מאד לטעם החריף. לכן, אם אתם מכינים מראש את הפיתה חשוב לשאול "עד כמה חריפה תרצו את המנה שלכם?". אם אתם מגישים את הסביח בשיטה של בופה, אפשר להניח צנצנת סחוג קטנה על השולחן ומספר פלפלים חריפים חתוכים לפרוסות דקיקות. כך, כל אחד יוכל להוסיף את הכמות הרצויה לארוחה שלו.

לסיכום, נוסיף אנקדוטה מעניינת. הידעתם שחלק מהאנשים מתייחסים לסביח כאל ראשי תיבות של "סלט, ביצה יותר חציל"?