חובבי הבישול והאפייה יודעים היטב כי על ארבעה רטבי בסיס עומד המטבח הצרפתי, שמהם צמחו והתפתחו מאות רטבים אחרים: רוטב בשמל – רוטב עשוי על בסיס של חלב. רוטב אספניול – רוטב שעשוי על בסיס ציר בקר. רוטב ולוטה – רוטב העשוי מציר דגים, עופות או עגל ועובר תהליך הסמכה ברביכה. ורוטב אלמנד – שילוב של רוטב ולוטה מציר עגל בשילוב שמנת מתוקה וחלמוני ביצים. במאמר שלפנינו נתמקד בהכנת רוטב בשמל מושלם! 

רוטב בשמל #1

רטבים אשר יש צורך להכין מהם רביכה, ושבהם מעורב קמח נוטים ליצור גושים. הגושים הללו נוצרים משום שהקמח לא עורבב כראוי, אך אל חשש לפנינו מספר פתרונות מועילים לכל בעיה אשר עשויה לצוץ, כדי לצלוח את אתגר הכנת רוטב הבשמל המושלם.

להכנת הרוטב נזדקק לחמאה, קמח, חלב, מלח, פלפל לבן ואגוז מוסקט.

אופן ההכנה יערך בשני שלבים כדי למנע מגושים מיותרים. השלב ראשון: בשלו בעזרת מטרפה, והשתמשו בכמות שווה של חמאה וקמח (שליש כוס). הוספת החלב היא קריטית משום שלקמח לוקח שתי דקות להתבשל, לאחר בישול הקמח והחמאה יש לכבות את האש, להוסיף מעט חלב ולערבב היטב עם המטרפה. לאחר מכן, יש להוסיף את שאר החלב בבת אחת (כאשר האש עדיין כבויה), כדי להמנע מהיווצרות גושים ברוטב.

שלב שני: המשיכו את הבישול בעזרת כף עץ. הדליקו את האש שנית על חום בינוני וערבבו, לאחר מכן גרדו אגוז מוסקט שלם לתוך הרוטב להעשרת הטעמים. 

רוטב בשמל #2

רוטב בשמל מוכר היטב מהכנתה של הלזניה, או מהקרמתם של ירקות מצליבים כגון כרובית או ברוקולי, אך באותה הנשימה הוא ידוע גם כנוטה ליצור גושים. הנה דרך נוספת להכנת הרוטב המושלם. המצרכים כאמור, זהים לחלוטין והם תמיד יהיו חמאה, קמח, חלב, מלח, פלפל לבן ואגוז מוסקט. אך אופן הכנה זה הוא שונה מן הראשון לצד טיפים שונים להכנתו.

אופן ההכנה: יש להמיס את החמאה בסיר על אש נמוכה, ולתבל במעט אגוז מוסקט. כעת הוסיפו אל החמאה את הקמח וערבבו היטב עם כף מעץ עד קבלת עיסה אחידה. בזמן שאתם מערבבים את העיסה הוסיפו את החלב פנימה והמשיכו לערבב עד שהכל ירתח. הוסיפו מלח ופלפל והמשיכו לבשל עוד מספר דקות על אש נמוכה, ועד שתראו כי הרוטב הופך לרביכה סמיכה ועבה.

אם בכל זאת נוצרו גושים במהלך ההכנה, העבירו את הרוטב לקערה נפרדת וטרפו אותו היטב במטרפה. לאחר מכן החזירו אותו אל הסיר וחממו שוב. אם עדיין הגושים העיקשים ממאנים להעלם, סננו את הרוטב דרך מסננת, ואת הרוטב הזה חממו בשנית.

טיפ נוסף הקשור ברביכות הוא הימנעות מהקרום הנוצר כאשר היא מתקררת. כדי שהרוטב המושלם שלכם לא יפגע מהקרום הטורדן, כסו את הרביכה בניילון נצמד או לחילופין שפשפו בעדינות את פני הרוטב עם קוביית חמאה. פעולה זו תמנע את הקרום מלהיווצר.

מתכונים מגניבים עם רוטב בשמל

לאחר שאתם שולטים בהכנת הרוטב, תוכלו לשדרג את שימושו במתכונים מיוחדים ולא שגרתיים. לפניכם כמה דוגמאות למתכונים מגניבים משולבים עם הרוטב הכה מיוחד הזה.

מאפינס בשמל ובטטות

להכנת המאפינס המפנקים הללו תזדקקו לחמאה, בטטות חתוכות לקוביות, עירית קצוצה, רוטב בשמל, גבינת פרמזן מגוררת ופירורי לחם.

אופן ההכנה: בתבנית מאפינס משומנת מניחים שני שליש קוביות של בטטה, מעליהן בוזקים מעט עירית קצוצה ועל הכל יוצקים את רוטב הבשמל עד למעלה. מחממים תנור מראש  לחום של 170 מעלות ואופים כ-25 דקות. לאחר מכן מפזרים מעט פרמזן על המאפינס ואופים עוד חמש דקות.

מק & צ'יז בשמל

להכנת המעדן הנפלא הזה המשלב הן את רוטב הבשמל והן את גבינת הצ'דר הצובעת את הפסטה בגוון יפיפה של כתום, נזדקק לפסטה קונכיות, מים, רוטב בשמל, שן שום כתושה, גבינת צ'דר וכף פירורי לחם.

אופן ההכנה: מרתיחים סיר גדול ובו מים עם מלח, מוסיפים את פסטת הקונכיות פנימה ומבשלים לפי הוראות היצרן. בסיר אחר מכינים את רוטב הבשמל ומוסיפים לו מעט מים, מביאים לרתיחה ומוסיפים את גבינת הצ'דר והשום ולאחר מכן מוסיפים את הפסטה. מבשלים עוד דקה ומוודאים שהרוטב עוטף כל קונכיה וקונכיה. בעת ההגשה ניתן לפזר מעל פירורי לחם.